من نميخوام تو ازم عکس بگيری! اين حق منه!

مساله ای که زمانی خیلی ذهنم رو به خودش مشغول کرده بود این تصویر برداری موبایل ها بود.

یه روز با آرش داشتیم میرفتیم خوردیم به تور محمد داشت نون میگرفت ما هم وایسادیم و سلام و احوال پرسی و این حرفا؛ یه بنده خدایی یکی از همین موبایلها داشت موبایلش رو با افه اینکه داره صحبت میکنه گرفت طرف ما و دستاش جوری بود که چشمی موبایل از لای انگشتاش بیرون بود. خودشم روش رو کرد اونور همینجور تابلو بله بله و آره آره میگفت ما البته گذاشتیم به حساب اينکه ان شاء الله گربه است و به روی خودمون نیاوردیم که بابا فهمیدیم که داری فیلم ور میداری بعد که با محمد خداحافظی کردیم؛ به آرش گفتم؛ گفت اتفاقا اون هم متوجه شده بود که طرف داره از ما فیلم میگیره گفتم لابد فکر کرده از فاشیسم و دیکتاتوری داره فیلم مستند میگیره بعد از 10 15 سال یه روز به عنوان مدرک علیه ما رو کنه! گفت نه بابا دلش خوشه که از چند تا خفن فیلم گرفتم و چند روزی با رفقاش حال میکنن.

این مساله گرچه زیاد مهم نیست انچه خیلی مهمه اینه که پس حق آدمها چی میشه؟

به قول حقوقی ها یکی از حقوق مدنی ادمها حق بر عکس و تصویره هیچ کس نمیتونه بدون اجازه یه آدم از اون عکس بگیره و یا تصویری ازش ارائه کنه. منتها الان این موبایل دار ها خیلی راحت به خودشون اجازه میدن که مثلا تو ماشین بشینن و از ملت عکس بگیرن.

اگرچه عکس گرفتن وقتی شخص خاصی مد نظر نیست ایرادی نداره ولی معمولا این ادمها مشغول گرفتن عکس از بندگان خاص خدا برای منظورهای خاص هستند.

دیگه اینکه شنیدم که تو کره دولت به شرکتهای تولید کننده موبایل فرصت داده تا از این به بعد برای موبایلها سیستمی طراحی کنند که در هنگام عکس گرفتن صدایی تولید کنه تا خلایق متوجه بشن که داره ازشون عکس گرفته میشه و این رو هم گفته که این صدا نباید از 60 دسی بل یا یه همچین اندازه ای کمتر باشه و نباید صدا قابل قطع شدن باشه.

بنده خدایی میگفت در ممالک خارجه اگر کسی بخواد از کسی عکس بگیره بخصوص توریستها میگن آقا یا خانوم وای میستی من یه عکس ازت بگیرم و اون هم با لبخند یا میگه آره یا میگه متاسفم دیرم شده وگرنه خوشحال میشدم.

فعلا تا زمانی که هر کی هرکیه، هرکی که میخواد یه ادم جلمبر که چون باباش تونسته واسش یه موبایل دوربین دار بخره و حالا از فرط کلفتی بخودش اجازه میده که از هر کسی و در هر حالتی عکس بگیره؛ ازش عکس نگیره. فقط باید چهار چشمی بپاد همین.

 

/ 0 نظر / 2 بازدید